پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۹/۱۸/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۵۸:۳۰ - اذان ظهر:۱۲:۳۴:۵۴ - اذان مغرب:۱۹:۰۳:۲۳
بجنورد
۲۳° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۸۲۰۱۳۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۳/۱۸ - ساعت ۹:۱۰
قائم مقام معاونت تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان شمالی:

۵هزار هکتار در خراسان شمالی زیر کشت گیاهان دارویی رفت/ اشتغالزایی برای ۴۵۰ نفر

قائم مقام معاونت تولیدات گیاهی خراسان شمالی گفت: در سال گذشته پنج هزار و 425 هکتار از کشتزارهای خراسان شمالی زیرکشت گیاهان دارویی رفت که یک هزار و 850 تن انواع مختلف گیاهان برداشت شده است.
5هزار هکتار در خراسان شمالی زیر کشت گیاهان دارویی رفت/ اشتغالزایی برای 450 نفر,

مهدی ملکشی، قائم مقام معاونت تولیدات گیاهی و مجری گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک اظهار کرد: در خراسان شمالی گیاهان دارویی در سه گروه زعفران، گل محمدی و سایر گیاهان دارویی دسته بندی می شود.

مجری گیاهان دارویی خراسان شمالی اضافه کرد: حدود 5 سال گذشته مجری گیاهان دارویی در وزارت خانه جهاد کشاورزی تشکیل شد و به همان ترتیب این مجری در استان ها و شهرستان ها هم شکل گرفت و اکنون بحث گیاهان دارویی در تمامی شهرستان ها عنوان یک مجری دارد و کارها را پیگیری می کند.

ملکشی از تولید 14 تن و  987 کیلوگرم زعفران در سال گذشته در سه هزار و 210 هکتار و  تولید 397 تن گل محمدی از  350 هکتار زمین زیر کشت در استان خبر داد و گفت: سایر گیاهان دارویی نیز در یک هزار و 865 هکتار کشت شده است.

وی خاطر نشان کرد: سایر گیاهان دارویی که در استان کشت می شوند شامل زیره سبز، نعناع فلفلی، آلوورا، گل گاو زبان، موسیر، آویشن، سیاه دانه، بادرنجبویه و به لیمو است.

ملکشی اضافه کرد: براساس گیاهان شناسایی شده در خراسان شمالی، زعفران در شهرستان فاروج پیشرفت قابل توجهی داشته و با دارا بودن برندهای تجاری در بخش کشاورزی اولین اقتصاد فاروج را دارد، همچنین در شهرستان فاروج کشت زیره سبز باتوجه به قیمت فروش مناسبی که دارد توانسته شرایط اقتصادی خوبی را رقم بزند.

وی گفت: برخی از گیاهان دارویی خودرو از جمله خاکشیر و خارشتر که توسط مردم جمع آوری و بعد از آماده سازی به فروش می رسد، نیز  برای درآمد زایی خوبی برای روستائیان استان داشته است.

این مقام مسئول افزود: بحث گیاهان دارویی خیلی مهم است و می تواند از لحاظ منبع درآمد گامی در جهت ایجاد اشتغال باشد، اما باید مردم از آموزشهایی که در جهاد کشاورزی و فنی و حرفه ای گذاشته می شود استفاده کنند تا با برداشت های غیراصولی به منابع طبیعی زیان وارد نشود.

وی عنوان کرد: در مشاغل خانگی یک ردیف اعتباری با عنوان گیاهان دارویی تعریف شده  و مبلغ وام براساس مقدار زیر کشت و نوع محصول به فرد مورد نظر پرداخت می شود.

ملکشی با اشاره به اینکه در سال 97 به 450 نفر در خراسان شمالی وام ایجاد اشتغال در بحث گیاهان دارویی پرداخت شده است، گفت: کل مبالغ پرداخت شده به این افراد هشت میلیارد تومان بوده است.

انتهای پیام/ رحمانی

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک