چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۴/۲۴/۲۰۲۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس سیاسی | کد خبر: ۲۸۷۹۴۸۴
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۲/۰۹ - ساعت ۸:۱۷

آقای همتی جدی می‌فرمایید؟

عبدالناصر همتی معتقد است که دلیل کاهش مشارکت در انتخابات از سال ۱۳۹۸ این است که مردم ناامید شده‌اند. در حالی که اگر چنین اعتقادی دارد پس چرا در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدا شده است؟
آقای همتی جدی می‌فرمایید؟,

به گزارش عصراترک به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی اخیرا در گفت‌وگویی در پاسخ به این سوال که «خیلی از مردم نگران و ناراحتند و می‌گویند برای چه رای بدهیم؟» اظهار کرد: از بعضی جهات درست می‌گویند به خاطر اینکه احساس کرده‌اند رای دادنشان تاثیری و تحولی در زندگی اقتصادی اجتماعی سیاسیشان ایجاد نکرده و نمی‌کند. مهم‌ترین دغدغه مردم همین است یعنی دوست دارند کسانی را به دولت و مجلس بفرستند که آنها برایشان کار کنند و بر اساس نظر مردم کشور را اداره کنند.

همتی همچنین مدعی شد: اگر قرار باشد مردم چیز دیگری بخواهند و دولت و مجلس کار دیگری کنند معلوم است که انگیزه برای مشارکت کم می‌شود. به نظر من یکی از دلایلی که مشارکت از ۹۸ به این طرف کم شده همین بوده است. در انتخاباتی مثل ۷۶، ۹۲ و ۹۶ مردم آمدند فقط به رقیب مخالف نه بگویند ولی آرام آرام احساس کردند که نه به مخالف هم جواب نمی‌دهد. مردم از ۹۸ به این طرف احساس می‌کنند که دیگر فایده ندارد. این دولت و مجلس و مجموعه حکمرانی است که باید نشان دهد به رای مردم اهمیت و اعتبار می‌دهد و این باعث می‌شود که به تدریج مردم احساس کنند که باید مشارکت بیشتری کنند.

رئیس اسبق بانک مرکزی در ادامه بیان کرد: این نحوه مشارکت که از ۹۸ شروع شده شایسته جمهوری اسلامی که متکی به آرای ملت و اراده مردم است، نیست و مقداری فاصله گرفته است. به مرور زمان با آشتی با مردم و پیگیری علایق و خواسته‌های مردم توسط مسئولان، مردم را به نهاد انتخابات نزدیک کنند.

اظهارات همتی به نوعی نقض اقدامات او به حساب می‌آید. اگر او معتقد بوده که مردم از سال ۱۳۹۸ از انتخابات ناامید شده‌اند این سوال مطرح می‌شود که چرا برای ریاست جمهوری در انتخابات ۱۴۰۰ که دو سال بعد از ۱۳۹۸ بوده است کاندیدا شده است؟ قطعا همتی به عنوان یک اقتصاددان با عدد و رقم آشنایی دارد و می‌داند که ۱۴۰۰ دو سال بعد از ۱۳۹۸ است. با این وجود آن همه تلاش برای رئیس جمهور شدن، شعار زیر میز زدن، استفاده از بسیاری از احزاب اصلاح‌طلب و اعتدالگرا و حتی ظرفیت سید محمد خاتمی برای چه بود؟

وقتی همتی معتقد بوده که مردم دیگر حتی به قول خودش «از نه به مخالف گفتن هم ناامید شده‌اند» اساسا چرا در انتخاباتی کاندیدا شده که می‌دانسته تفاوتی ایجاد نمی‌کند و البته نتیجه انتخابات ۱۴۰۰ و آرای کمتر از آرای باطله همتی هم گویای همین موضوع است.

از سوی دیگر همتی ۲۸ بهمن در نشست خانه گفت‌وگوی دانشگاه تهران که با حضور بیش از ۸۰ استاد دانشگاه تهران از طیف‌های فکری متفاوت و چهره‌های سیاسی از احزاب و گروه‌های سیاسی مختلف در تالار شهید سلیمانی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: «از موقع انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ خواهشم از مردم این بود که با صندوق قهر نکنیم. همین الآن هم همین عقیده را دارم. هنوز هم معتقدم نباید با صندوق رأی قهر کرد، برای اینکه معتقد هستم باید از فرصت‌ها استفاده کرد تا بتوانیم تکثر سیاسی را بالا ببریم.»

این صحبت‌های همتی هم به نوعی متناقض با اظهارات اخیر او به حساب می‌آید. نمی‌توان در گفت‌وگویی جلوی دوربین از ناامیدی مردم پس از انتخابات ۱۳۹۸ سخن گفت و اما از سوی دیگر در نشستی با حضور اساتید دانشگاه صحبت‌های دیگری مطرح کرد.

شاید اینجا باید سوال معروف این روزها را از همتی پرسید که آقای همتی «جدی می‌فرمایید؟»

انتهای پیام

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک