چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۴/۲۴/۲۰۲۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۷۹۴۰۸
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۱۲/۰۵ - ساعت ۹:۱۳

بیشترین تورم نقطه به نقطه مربوط به گروه چربی‌ها و روغن نباتی است

بیش‌ترین تورم نقطه به نقطه مربوط به کالاهای صادراتی در پاییز ۱۴۰۲ با ٦٠.٤ درصد مربوط به گروه «چربی‌ها و روغن‌های حیوانی یا نباتی و …» است.
بیشترین تورم نقطه به نقطه مربوط به گروه چربی‌ها و روغن نباتی است,

به گزارش عصراترک به نقل از  خبرگزاری مهر، قیمت کالاهای صادراتی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله است و تغییرات آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در طرح شاخص قیمت کالاهای صادراتی از کلیه کدهای تعرفه صادراتی کشور سال ١٤٠٠ (سال پایه) استفاده شده است. اطلاعات مورد استفاده در این طرح از آمارهای ثبت شده گمرک جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) است. نتایج حاصل از این طرح در سطح کل کشور و برای ٢٠ گروه اصلی طبقه‌بندی HS قابل انتشار است و به تفکیک دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می‌شود.

ذکر این نکته ضروری است که برای محاسبه شاخص فصل پاییز ١٤٠٢ از داده‌های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده است. لذا نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی بوده و استفاده از آن‌ها باید با ملاحظه انجام شود. شایان ذکر است که پس از استخراج و ارائه‌ی داده‌های قطعی سال ١٤٠٢ توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، شاخص صادرات نیز از سوی مرکز آمار بازنگری شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.

شاخص قیمت کل ریالی

در فصل پاییز ١٤٠٢، شاخص قیمت کل کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی ۱۸۵.۳ است که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ٣.٧ درصد، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٢٨.١ درصد و در چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ٣٦.٨ درصد افزایش داشته است.

شاخص قیمت کل دلاری

در فصل پاییز ١٤٠٢، شاخص قیمت کل کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های دلاری برابر با ۱۰۴.۰ است که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ٢.٠ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٣.٤ درصد افزایش و در چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ٠.٦ درصد کاهش داشته است.

افزایش تورم فصلی ریالی

در فصل پاییز ١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ۳.۷ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٢.٥- درصد)، ٦.٢ واحد درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین تورم فصلی با ١٤.٤ درصد مربوط به گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی، ادوات برقی و …» و کمترین تورم فصلی با ٠.٠ درصد مربوط به گروه «اشیا هنری، اشیا کلکسیون و…» است. گروه «کفش، کلاه، چتر آفتابی و…» نیز با تورم ١.٥- درصد، بیشترین کاهش را تجربه کرده است.

افزایش تورم فصلی دلاری

در فصل پاییز ١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های دلاری نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) برابر با ۲.۰ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (١.٦- درصد)، ٣.٦ واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش تورم نقطه به نقطه ریالی

در فصل پاییز ١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۲۸.۱ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٣٣.١ درصد)، ٥.٠ واحد درصد کاهش داشته است. در این فصل بیش‌ترین تورم نقطه به نقطه با ٦٠.٤ درصد مربوط به گروه «چربی‌ها و روغن‌های حیوانی یا نباتی و …» و کم‌ترین تورم نقطه به نقطه با ٦.٨ درصد مربوط به گروه «اشیا هنری، اشیا کلکسیون و…» است.

افزایش تورم نقطه به نقطه دلاری

در فصل پاییز ١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های دلاری نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برابر با ۳.۴ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (١.٠- درصد)، ٤.٤ واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش تورم سالانه ریالی

در فصل پاییز ١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ١٤٠٢ نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۳۶.۸ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٣٩.٤ درصد)، ٢.٦ واحد درصد کاهش داشته است. در این فصل بیشترین تورم سالانه با ٨٣.٨ درصد مربوط به گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی، ادوات برقی و…» و کمترین تورم سالانه با ١٧.٦ درصد مربوط به گروه «اشیا هنری، اشیا کلکسیون و....» است.

افزایش تورم سالانه دلاری

در فصل پاییز ١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های دلاری در چهار فصل منتهی به فصل پاییز ١٤٠٢ نسبت به مدت مشابه در سال قبل برابر با ۶. ۰- درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (١.٩- درصد)، ١.٣ واحد درصد افزایش داشته است.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک