شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۳/۱/۲۰۲۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۷۶۵۹۹
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۹/۱۳ - ساعت ۱۲:۵۳

افزایش تجاری مبادلات ایران و اوراسیا پس از امضا موافقت‌نامه تجارت ترجیحی

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پس از امضاء توافق‌نامه تجارت ترجیحی ایران و منطقه اوراسیا مبادلات تجاری ایران با این کشور افزایش یافت.
افزایش تجاری مبادلات ایران و اوراسیا پس از امضا موافقت‌نامه تجارت ترجیحی,

به گزارش عصراترک به نقل از  خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، عباس علی‌آبادی امروز در دومین آئین افتتاحیه نمایشگاه اوراسیا گفت:عرصه نمایشگاه زمینه تعامل ارزشمند را برای صاحبان بنگاه‌های اقتصادی فراهم می‌کند تا شاهد رونق تجارت و توسعه همکاری‌های تجاری باشیم.

وی افزود: از سال 2019 با امضای موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا همکاری ما با کشورهای منطقه گسترش یافت و پس از امضاء این موافقت‌نامه شاهد رشد 40 درصدی در  مبادلات تجاری کشور بودیم و همچنین تبادلات تجاری ایران با منطقه اوراسیا طی این مدت دو برابر افزایش یافت.

وزیر صمت اظهار داشت: همچنین پیش‌بینی می‌شود با امضاء موافقت‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا شاهد افزایش سطح همکاری‌های تجاری باشیم.

علی‌آبادی گفت: ایران با جمعیت 85 میلیون نفر و ظرفیت‌های فراوان معدنی و موقعیت ژئوپلتیکی و دسترسی به خطوط حمل و نقل دریایی و ... نقش کلیدی را در منطقه دارد و قوانین سرمایه‌گذاری در ایران مشوق‌هایی را برای سرمایه‌گذاری خارجی به ویژه در مناطق آزاد در نظر گرفته است ولذا شرکت‌های خارجی می‌توانند سرمایه‌گذاری مشترک یا همکاری مشترک با شرکت‌های ایرانی داشته باشند.

وی افزود: جایگاه بخش خصوصی در توسعه همکاری‌های تجاری بسیار حائز اهمیت است و لازم است پیگیری مذاکرات انجام شده در خصوص رفع موانع از جمله لغو روادید تجاری، رفع موانع نقل و انتقالات مالی و به ویژه ایجاد ساز و کار تهاتر و استفاده از ارزهای ملی کشورها با جدیت بیشتری صورت گیرد ولذا برگزاری چنین نمایشگاهی زمینه همکاری بیشتر بین تجار را فراهم می‌کند.

مهدی ضیغمی رئیس سازمان توسعه تجارت در این مراسم گفت: راهبرد اصلی دولت جمهوری اسلامی ایران توسعه موافقت‌نامه‌های دو یا چند جانبه اقتصادی، تجاری با کشورهای همسو است و انعقاد موافقت‌نامه تجارت آزاد با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا از سال 1400 در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: لذا این نمایشگاه فرصتی را برای آشنایی تجار از ظرفیت‌های تجاری فراهم می‌سازد.

وی افزود: این نمایشگاه امروز دوشنبه 13 آذر آغاز به کار کرده و تا روز 16 آذر نیز ادامه دارد.

پایان پیام/ 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک