شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۳/۱/۲۰۲۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۷۶۵۳۶
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۹/۱۱ - ساعت ۱۲:۳۹

امسال با چه میزان گاز و سوخت مایع‌ به استقبال زمستان می‌رویم

ناترازی گاز از 2 سال پیش تاکنون در ایام پیک سرما، طبق اعلام وزارت نفت معادل 200 تا 250 میلیون متر مکعب باقی مانده است، با این تفاوت که در آستانه ورود به زمستان امسال رشد سطح ذخیره‌سازی گاز و سوخت مایع نیروگاه‌ها و صنایع، رکورد تازه‌ای را ثبت کرده است.
امسال با چه میزان گاز و سوخت مایع‌ به استقبال زمستان می‌رویم,

به گزارش عصراترک به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، «گاز 17 هزار مشترک تربت جام به دلیل سرما قطع شد»، این جمله شاید تکان‌دهنده‌ترین خبر در زمستان 1401 بود، آن زمان سرمای بی‌سابقه، گسترده و بااستمراری، ایران و همسایگان شمالی را احاطه کرده بود، موضوعی که حتی برخی جریانات سیاسی داخلی از آن به عنوان زمستان سخت ایران یاد کردند.

 

تصویر 1- صف دریافت گازمایع در تربت جام

طبق گزارش شرکت ملی گاز، با توجه به برخورداری 25.5 میلیون مشترک خانگی از گاز در 365 روز سال، این شرکت در سرمای بی‌سابقه سال 1401 فقط در تامین گاز 51 هزار مشترک-روز معادل 0.0005 درصد تقاضا ناکام ماند. به بیان ساده «99.995 درصد از جریان گاز بخش خانگی به طور کامل تامین شد».

با این وجود طبق اعلام وزارت نفت، ایران همچنان در پیک سرما از ناترازی گاز به میزان 200 تا 250 میلیون متر مکعب رنج می‌برد که برای رفع آن نیازمند تمهیدات ویژه از جمله افزایش تولید ذخیره‌سازی گاز و ذخیره‌سازی سوخت مایع در مخازن نیروگاه‌ها و صنایع است.در این برهه ضرورت صرفه‌جویی از سوی مردم هم موضوعی قابل ذکر است.

 

* افزایش تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز از ابتدای دولت سیزدهم‌

‌وزیر نفت، جواد اوجی، چهارشنبه هفته گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت از افزایش تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز از ابتدای دولت سیزدهم خبر داد. طبق اعلام وزیر نفت، در آستانه ورود به زمستان، «حجم ذخیره‌سازی گاز و سوخت مایع به ترتیب 3.1 میلیارد متر مکعب و 3.2 میلیارد لیتر بوده که نسبت به سال گذشته 15 و 21 درصد افزایش یافته است».

 

تصویر 2- اینفوگرافی آمادگی برای گذر از زمستان 1402

* پاداش مصرف بهینه گاز در جیب مردم

همچنین دولت قصد دارد با اجرای سیاست‌های تشویقی در تعرفه‌گذاری گاز، مشترکان خانگی را به کاهش مصرف تشویق کند. طبق مصوبه هیئت وزیران، اگر مشترکان گاز خانگی در 3 ماه سرد سال (16 آذرماه تا 16 اسفندماه)، مصرف گاز خود را حداقل 10 و حداکثر 30 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش دهند، به ازای هر متر مکعب معادل 5 برابر هزینه انتقال و توزیع گاز، پاداش دریافت می‌کنند.

طبق توضیحات هوشنگ فلاحتیان، معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت، به ازای هر متر مکعب صرفه‌جویی در مصرف گاز، معادل 16 برابر نرخ گاز سه پله اول، پاداش داده می‌شود معادل هر متر مکعب 1600 تومان، «یعنی اگر یک مشترک 15 درصد مصرف گاز خود را کاهش دهد، بسته به میزان قبلی مصرف گاز بین 100 هزار تومان تا یک میلیون تومان پاداش می‌گیرد».

طبق گزارش شرکت ملی گاز، سیاست‌های قیمتی در تعرفه‌گذاری گاز خانگی موجب شده است که هر سال میزان مصرف 25 میلیون متر مکعب در روز کمتر از حد انتظار باشد، حال باید دید که سرنوشت تقابل اقدامات وزارت نفت و سرمای زمستان امسال تا چه میزان می‌تواند چالش‌های ناترازی گاز را مدیریت کند.

پایان پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک