چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۴/۲۳/۲۰۲۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس سیاسی | کد خبر: ۲۸۶۶۱۹۴
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ساعت ۱۵:۱

کاخ سفید: به شدت نگران تحولات جاری در اسرائیل هستیم

منابع آگاه در کاخ سفید می‌گویند تحولات سیاسی در فلسطین اشغالی، دولت جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا را به شدت و عمیقا نگران کرده است.
کاخ سفید: به شدت نگران تحولات جاری در اسرائیل هستیم ,

به گزارش عصراترک به نقل از  ایرنا از اکسیوس، یک سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید عصر یکشنبه به وقت محلی گفت پس از آنکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی وزیر جنگ این رژیم را برکنار کرد، دولت بایدن عمیقا نگران شده است.

یوآو گالانت یک روز پس از آن برکنار شد که ضمن جدایی از ائتلاف حاکم از نتانیاهو خواست لایحه اصلاحات قضایی خود را متوقف کند.

گالانت گفت این لایحه، باعث اختلافات داخلی شده است و تهدیدی آنی و جدی علیه امنیت ملی (رژیم) اسرائیل به شمار می‌رود.

گالانت که از اعضای حزب حاکم لیکود به رهبری نتانیاهو است، عالی ترین وزیر دولت بی بی به شمار می‌رود که علنی خواستار تعلیق این لایحه شده است.

وی به نتانیاهو هشدار داد ادامه پیگیری اصلاحات دستگاه قضایی منجر به اعتراضات بیشتر درمیان نظامیان ذخیره این رژیم خواهد شد و حتی ممکن است به نیروهای وظیفه نیز گسترش یابد.

به گزارش ایرنا، ساعاتی پیش (یکشنبه شب) «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی «یوآف گالانت» وزیر جنگ کابینه خود را برکنار کرد.

پیش تر «ایتامار بن گویر» وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در پی مخالفت یوآف گالانت وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با طرح اصلاح نظام قضایی، از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم خواسته بود که وی را برکنار کند.

وزیر جنگ کابینه نتانیاهو از وزیران و اعضای کابینه نتانیاهو خواسته بود که به وی بپیوندند تا درخواست خود برای توقف قانون اصلاح نظام قضایی را متوقف کنند.

سخنان گالانت درحالی است که نتانیاهو پنجشنبه گذشته در نطق تلویزیونی هرگونه توقف اصلاح نظام قضایی را رد کرد.

در طرح کابینه نتانیاهو موسوم به "اصلاح قانون قضایی" که ساکنان سرزمین‌های اشغالی از آن به کودتای "قانون اساسی" تعبیر می‌کنند، از اختیارات دستگاه قضایی این رژیم کاسته و در مقابل قدرت و جایگاه قوه مجریه و مقننه در این رژیم تقویت خواهد شد.

در این طرح از اختیارات مشاور قضایی کابینه رژیم صهیونیستی و همچنین اختیارات مشاوران قضایی دیگر وزارتخانه‌های این رژیم گرفته خواهد شد و وزیر این امکان را خواهد داشت هر مشاور قضایی را که بخواهد در دفتر خود برکنار یا منصوب کند.

این لایحه پیشتر در جلسه کنست در قرائت اول با ۶۳ رأی موافق و ۴۷ رأی مخالف به تصویب رسید.

این لایحه برای آن که به قانون تصویب شود، باید در قرائت‌های دوم و سوم نیز به رأی گذاشته شود و در کمیسیون‌های تخصصی رأی آورد و در در صورت تصویب نهایی به قانون تبدیل خواهد شد.

نتانیاهو که از سال‌ها پیش به اتهام فساد، رشوه و خیانت در امانت تحت محاکمه قضایی قرار دارد، بنا دارد با همین طرح موسوم به «اصلاح نظامی قضایی» از محاکمه فرار کند.

به دنبال این طرح سرزمین‌های اشغالی شاهد تظاهرات هفتگی است.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک