.myDiv{ margin: center; width: 50%; }
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ - ۳/۲۸/۲۰۲۳ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۶۴۹۲۷
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ساعت ۹:۲۸

سود ۶۶۰۰ میلیارد تومانی مردم از خرید خودرو در بورس/ سود تولیدکنندگان از مردم هم بیشتر بود

آمارها از معامله بیش از ۴۶ هزار دستگاه خودرو در بورس کالا در سال ۱۴۰۱ حکایت دارند که این معاملات سود خریداران نهایی و تولیدکنندگان را به طور همزمان درپی داشته است، به طوری‌که مردم از خرید خودرو در بورس ۶۵۸۰ میلیارد تومان سود کرده‌اند و نفع تولیدکنندگان از عرضه خودرو در بورس کالا معادل ۸۴۱۰ میلیارد تومان بوده است!
سود ۶۶۰۰ میلیارد تومانی مردم از خرید خودرو در بورس/ سود تولیدکنندگان از مردم هم بیشتر بود,

به گزارش عصراترک به نقل از  ایسنا، آمارهایی که از منافع حاصل از عرضه خودرو در بورس کالا در سال ۱۴۰۱ به دست ایسنا رسیده نشان می‌دهد که با معاملاتی که حجمشان در این سال به ۲۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسیده، هم مصرف‌کنندگان نهایی و هم تولیدکنندگان سود قابل توجهی به دست آورده‌اند و به نظر می‌رسد در شرایط فعلی، تداوم عرضه خودرو در بورس به نفع هردوطرف عرضه و تقاضا باشد.

این درحالی است که فعلا از حیث تعداد خودروهای معامله شده در بورس، این میزان عرضه کم‌تر از هفت درصد کل خودروی تولیدی در ۹ ماهه اول سال جاری بوده و صرفا میزان تولید خودرو دو شرکت سایپا و ایران خودرو در ۹ ماهه اول ساری بیش از ۷۳۰ هزار دستگاه بوده است.

از حیث تنوع نیز خودروی کمی در بورس کالا عرضه شده است. برای مثال دو خودروساز بزرگ با تولید بیش از ۱۳ نوع خودرو تا کنون فقط خودرو پژو ۲۰۷، تارا، هایما، شاهین و دنا را در بورس کالا عرضه کرده‌اند و خودروهای پرتیراژ پژو پارس، پژو ۲۰۶، سمند، ساینا و کوییک توسط خودروساز درحال عرضه است.

با این وجود، طبق آمار، ارزش معاملات خودرو در بورس کالا ۲۴ هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان بوده که در مجموع منافع حاصله برای تولیدکنندگان و خریداران نهایی نزدیک ۱۵ هزار میلیارد تومان بوده است، به‌طوریکه سود تولیدکنندگان ۸۴۱۰ میلیارد و سود خریداران نهایی ۶۵۸۰ میلیارد تومان برآورد شده و درآمد مازاد شناسایی شده برای دولت هم از طریق مالیات بر ارزش افزوده نیز ۷۶۰ میلیارد تومان بوده است.

شهریورماه سال جاری برای نخستین مرتبه پای خودرو به بورس کالا باز شد و در ابتدا خودروهایی که از محبوبیت کمتری برخوردار بودند در بستر این بازار عرضه شدند و پس از ان قرعه به نام خودروهای پرطرفداری از جمله ۲۰۷، هایما، لاماری و... افتاد. بر این اساس و از شهریورماه تا کنون ۴۶ هزار و ۲۲۱ دستگاه انواع مختلف خودرو در بورس کالا معامله شده است.

انتهای پیام

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر