شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱/۲۷/۲۰۲۳ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۶۳۴۵۶
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ساعت ۱۵:۰

۸۰ درصد کاشت گندم به اتمام رسیده/ ورود اپراتور همراه اول به کشت قراردادی

رئیس بنیاد ملی گندمکاران ضمن اشاره به اینکه کاشت گندم در برخی مناطق به اتمام رسیده، از ورود اپراتور همراه اول به کشت قراردادی خبر داد و گفت: اپراتور همراه اول مسئولیت ثبت نام، هدایت کشاورز به بانک، بیمه، شرکت خدمات حمایتی و جهادکشاورزی را در کشت قراردادی برعهده گرفته‌ ولی متاسفانه به واسطه مشکلات سامانه و اینترنت، فرآیند عقد قرارداد و تامین نهاده‌ها با مشکلاتی مواجه شده است.
۸۰ درصد کاشت گندم به اتمام رسیده/ ورود اپراتور همراه اول به کشت قراردادی,

عطاالله هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در استان‌های شمالغرب، غرب و استان‌های مرکزی تقریبا فصل کشت گندم تمام شده است، گفت:در استان‌های سردسیر شمالغرب و غرب ۱۰۰ درصد، در استان‌های مرکزی بیش از ۹۵ درصد و در استان‌های جنوبی نیز طبق گزارش‌های روسای سازمان‌های جهادکشاورزی و معاونت تولیدات بهبود گیاهی بیش از ۷۰ درصد کاشت  گندم انجام شده است.

وی ادامه داد: مجموعا در کل کشور بیش از  ۸۰ درصد کاشت گندم به اتمام رسیده است.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران با اشاره به اینکه مشکلاتی در خصوص تامین کودهای پایه( فسفاته و پتاسه) وجود دارد، گفت: متولی کشت قراردادی شرکت بازرگانی دولتی است که این شرکت با اپراتور همراه اول برای اطلاع رسانی و هدایت کشاورزان همراه شده است. در حقیقت اپراتور همراه اول مسئولیت ثبت‌نام، هدایت کشاورز به بانک، بیمه، شرکت خدمات حمایتی و جهادکشاورزی را برعهده گرفته‌است. ولی متاسفانه به واسطه مشکلات سامانه و اینترنت، مراحل عقد قرارداد به طور کامل انجام نشده و به همین دلیل کودهای پایه امسال به اندازه کافی به دست کشاورزان نرسیده است.

وی تصریح کرد: نظام مهندسی کشاورزی و اتاق اصناف کشاورزی سامانه‌ها جامع و فراگیری دارند. از طرفی مسئولان آنها در داخل مزارع و روستاها حضور و با کشاورزان ارتباط دارند و مشکلات آنها را مرتفع می کنند. درخواست ما این بود که ثبت‌نام، هدایت و مراحل اجرایی کشت قراردادی و تحویل نهاده‌ها با همراهی تشکل‌ها انجام پذیرد ولی این درخواست مورد توجه قرار نگرفت و اپراتور همراه اول به عنوان هماهنگ کننده و خدمات رسان در این بخش تعیین شد.

وی در پایان در پاسخ به اینکه امسال چند درصد از گندم، تحت پوشش کشت قراردادی درآمده است؟ گفت: هنوز آمار دقیقی در این زمینه اعلام نشده است ، اما بنابر گزارش‌هایی که از استان‌ها و کشاورزان داریم عدد آن چندان قابل اتکا نیست. یعنی امسال باید دو میلیون هکتار کشاورزی قرار دادی انجام می دادیم ولی به این عدد نرسیده است.

انتهای پیام/ ایسنا

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک