جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ - ۱۲/۸/۲۰۲۳

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۶۳۴۰۲
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ساعت ۱:۱

کنعانی: ایران هیچ گونه همکاری با «کمیته حقیقت یاب» نخواهد داشت

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به قطعنامه ضدایرانی شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه همکاری با کمیته سیاسی تحت عنوان "کمیته حقیقت یاب" نخواهد داشت.
کنعانی: ایران هیچ گونه همکاری با «کمیته حقیقت یاب» نخواهد داشت,

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه، پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.

سخنگوی وزارت خارجه در ابتدا با اشاره به اقدام ضدایرانی کشورهای غربی در شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: استفاده عجولانه از ساز و کارهای حقوق بشری و استفاده ابزاری از چنین ساز و کارهایی علیه کشورهای مستقل مردود و محکوم است و هیچ کمکی به پیشبرد حقوق بشر نخواهد کرد. بنابراین جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط به مسئولیت‌های ملی خودش عمل می‌کند. جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه همکاری با کمیته سیاسی تحت عنوان "کمیته حقیقت یاب" نخواهد داشت.

 

اینکه دولت‌های غربی مشخصا دولت آمریکا و برخی از دولت‌های همسو با آن در تهییج به اغتشاشات در داخل ایران نقش داشتند مورد هیچ تردیدی نیست. در این مورد اطلاعات دقیقی وجود دارد. این اطلاعات در چهارچوب‌های مختلف به سفرای مقیم تهران ارائه گردیده است. تعداد قابل توجهی از اتباع و شهروندان کشورهای مختلف بازداشت شده‌اند. دلایل متقنی درباره نقش آنها در تهییج به اغتشاشات وجود دارد.

همچنین بیش از 50 مورد تعرض به اماکن دیپماتیک در کشورهای غربی از جمله در کشور انگلستان شده است، کشورها ملزم به حفاظت از اماکن دیپبلماتیک و مأموریت‌های دیپلماتیک هستند.

کشوری که خبرنگاران ما را تحریم می‌کند و مدعی حقوق بشر است، در همان کشور رسانه‌های معاند به ترویج خشونت و حملات تروریستی و مسلحانه در ایران اقدام می‌کنند.

 

دولت جمهوری اسلامی ایران پیگیر جنایات کشورهای غربی علیه ملت ایران از جمله جنایت‌های آلمان و شرکت‌های آلمانی خواهد بود.

واکنش به اتهام آمریکا علیه ایران درباره حمله به نفت‌کش صهیونیستی

کنعانی همچنین درخصوص اتهام آمریکا علیه ایران درباره حمله به نفت‌کش صهیونیستی گفت: اتها‌زنی واهی به جمهوری اسلامی ایران رویکرد شناخته شده آمریکا و رژیم صهیونیستی و متحدانش است. جمهوری اسلامی آنقدر شجاعت دارد که در خصوص کارهایی که انجام می‌دهد راسا عمل می‌کند و مسئولیت آن را به عهده می‌گیرد. رژیم صهیونیستی به دلیل جنایاتش مورد خصومت طرف‌های زیادی قرار دارد.

 

آرزوی موفقیت دستگاه دیپلماسی برای تیم ملی فوتبال ایران

سخنگو در ادامه به بازی‌های جام جهانی قطر هم اشاره‌ای داشت و در این باره گفت: پیشاپیش برای تیم ملی جمهوری اسلامی ایران آرزوی موفقیت می‌کنم و به آنها برای بازی خوب و نتیجه شیرینی که به دست آوردند تبریک می‌گویم.

با شناختی که از تیم ملی و غیرتمندی این جوانان داریم امیدواریم که شاهد یک نتیجه خوب در بازی فردا باشیم.

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به اقدام توهین آمیز تیم ملی آمریکا نسبت به پرچم ایران

وی در این باره گفت: شخص وزیر خارجه در این ارتباط فعال شد. آمریکا مدعی اخلاق و قانون مداری است ولی به پرچم جمهوری اسلامی توهین می کند.

سفیر ایران در قطر موضوع را پیگیری کرد. طرف آمریکایی به اشتباه خودش اذعان کرد و پرچم را اصلاح و پرچم درست را بارگذاری کرد.

طرف آمریکایی مرتکب جرم و نقض قوانین فیفا شده، و باید مورد پیگرد قرار بگیرد و پاسخگو باشد.

همسایگان در توسعه مناسبات خود با رژیم صهیونیستی دقت کنند

سخنگوی وزارت خارجه درباره روابط با همسایگان گفت:  آنچه که درباره جمهوری آذربایجان به طور عام مورد نظر ماست، احترام به چهارچوب‌های دوستانه مناسبات دو کشور و ارتقای مناسبات در چهارچوب مناسبات است.

رژیم صهیونیستی را نامشروع و غیرقانونی می‌دانیم که نقشی ضدثبات در منطقه ایفا کرده است.

در موضوعات ملی و تصمیمات ملی کشورها ورود نمی‌کنیم اما توصیه ما به همسایگان این است که در مناسبات با این رژیم دقت لازم را داشته باشند.

برجام، تامین کننده منافع طرفین مذاکرات است

وی درباره روند مذاکرات رفع تحریم‌ها هم گفت: در حوزه عمل، آمریکا همچنان در حال ارسال پیام و نکاتی در ارتباط با برجام است.

ما معتقدیم که روند دیپلماتیک بهترین روندی است که تأمین کننده منافع طرفین در مذاکرات برجام است.

دولت بغداد باید به مسئولیتش در قبال کردستان عراق عمل کند

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره فعالیت گروه‌های تروریستی ضدایرانی در اقلیم کردستان عراق گفت: اقلیم کردستان عراق بخشی از خاک عراق است و دولت عراق باید به مسئولیت‌های قانونی خود عمل کند. این خبر را شنیدیم که دولت عراق نیروهای خود را در مرزهای مشترک با اقلیم مستقر می‌کند. از استقرار این نیروها استقبال می‌کنیم.

 

ایران از همه توان خود برای حفاظت از خاک خود استفاده خواهد کرد و کسی اجازه تعرض به آب و خاک ایران را نخواهد داشت.

وی همچنین از سفر روز سه‌شنبه السودانی نخست وزیر عراق و هیات همراه به تهران در روز سه‌شنبه خبر داد.

 

تسنیم/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک