یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۵/۲۹/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۵۰۸۲۲
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۰۴ - ساعت ۲۲:۱

سهم کم‌تر از ۱۰ درصدی صنعت، کشاورزی و فرش از صادرات غیرنفتی

در هشت ماهه امسال، سهم پتروشیمی و میعانات گازی و معدن و صنایع معدنی از کل صادرات غیرنفتی بیش از ۹۰ درصد بوده و بخش کشاورزی-صنایع غذایی صنعت (کلیه صنایع تولیدی به جز صنایع فوق) و فرش-صنایع دستی مجموعا کمتر از ۱۰ درصد صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده‌اند.
سهم کم‌تر از ۱۰ درصدی صنعت، کشاورزی و فرش از صادرات غیرنفتی,

به گزارش ایسنا، بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، در هشت ماهه امسال مجموع صادرات غیرنفتی شامل پتروشیمی و میعانات گازی، معدن و صنایع معدنی، کشاورزی و صنایع غذایی، فرش و صنایع دستی و صنعت (کلیه صنایع تولیدی به جز صنایع فوق)، ۸۴ میلیون و ۷۲ هزار تن به ارزش ۳۱ میلیارد و ۵۱ میلیون دلار بوده است.

بیشترین سهم این صادرات مربوط به پتروشیمی و میعانات گازی است که ۵۴.۸ درصد (به لحاظ وزنی) کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است. معدن و صنایع معدنی نیز با ۳۵.۴ درصد در رتبه دوم قرار دارد. این دو بخش به لحاظ ارزشی نیز سهم ۵۳.۱ و ۲۶.۶ درصدی داشته‌اند.

میزان صادرات پتروشیمی و میعانات گازی و معدن و صنایع معدنی در هشت ماهه اول امسال به ترتیب ۴۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تن معادل حدود ۱۶ میلیارد و ۴۹۸ میلیون دلار و ۲۹ میلیون ۷۵۴ هزار تن معادل هشت  میلیارد و ۲۴۷ میلیون دلار بوده است. وزن و ارزش صادرات بخش پتروشیمی به ترتیب ۹.۷ و ۴۳.۵ و وزن و ارزش صادرات مواد معدنی هم ۱۳.۸ و ۱۰۴.۶ درصد رشد داشته است.

سهم کشاورزی-صنایع غذایی و صنعت نیز از کل وزن صادرات غیر نفتی به ترتیب ۶.۵  و ۳.۳ درصد بوده، به طوری که در هشت ماهه امسال به ترتیب پنج میلیون و ۴۵۶ هزار تن محصولات کشاورزی و صنایع غذایی به ارزش بیش از سه میلیارد و ۳۵۶ میلیون دلار و دو میلیون و ۷۵۰ هزار تن محصولات صنعتی به ارزش بیش از دو میلیارد و ۸۴۰ میلیون دلار صادر شده است.  وزن و ارزش صادرات بخش غذایی به ترتیب ۰.۳ درصد افزایش و ۱۳.۹ درصد کاهش داشته و وزن و ارزش صادرات محصولات صنعتی نیز ۱۹.۵ و ۲۵.۷ درصد رشد داشته است.

در این میان صادرات فرش و صنایع دستی سهم ناچیزی از صادرات غیرنفتی را در این مدت به خود اختصاص داده است. در هشت ماهه امسال ۱۲ هزار تن فرش و صنایع دستی به ارزش ۱۱۰ میلیون دلار صادر شده که وزن و ارزش آن نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۲۰ درصد افت و ۱۲.۲ درصد افزایش داشته است. سهم این بخش از کل صادرات غیرنفتی به لحاظ وزنی ۰.۰۱ درصد و به لحاظ ارزشی ۰.۳۵ درصد بوده است.

انتهای پیام

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک