جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۷/۳۰/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گزارش | کد خبر: ۲۸۴۳۰۲۳
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۴/۲۹ - ساعت ۱۴:۱۰
گزارشی از وضعیت آبرسانی به عشایر آشخانه؛

عشایر تشنه کام،‌ چشم انتظار وعده مسئولان/ دو ماه تعلل در آبرسانی به بهانه خرابی تانکر!

آب رسانی به مناطق عشایری طبق برنامه با تانکر انجام می شود که متاسفانه دو ماه است، این روند به مشکل خورده و مردم با هزینه های آزاد اقدام به خرید آب می کنند که دلیل از انجام نشدن این آبرسانی خرابی تانکرها اعلام شده است.
عشایر تشنه کام،‌ چشم انتظار وعده مسئولان/ دو ماه تعلل در آبرسانی به بهانه خرابی تانکر!,

به گزارش عصراترک از مانه و سملقان، تغییرات آب و هوایی و خشکسالی های مداوم در نقاط مختلف دنیا باعث نابودی بسیاری از منابع آبی مانند رودخانه ها و چاه های آب شده است. این مشکل در زندگی عشایری تأثیر بیشتری داشته و موجب شده تا عده ای از عشایر استان های خراسان رضوی و شمالی در مناطق قوچان (خراسان رضوی) باروج و آشخانه (خراسان شمالی) از ادامه این گونه زندگی دست کشیده و به زندگی شهری روی آورده اند.

هر چند آبرسانی با تانکر باری از مشکلات کم آبی عشایر را برداشته اما گستردگی جغرافیایی منطقه و تعداد کم تانکرها آبرسانی را با مشکلاتی مواجه کرده است. طی روزهای اخیر مشکلاتی در رابطه به آب رسانی به این منطقه پیش آمده که باعث دردسرهایی برای مردم عشایر مانه و سملقان شده است.

 

کسی پاسخگوی آبرسانی به منطقه نیست

رستمیان، یکی از عشایر منطقه شهرآباد نیروهوایی آشخانه در گفتگو با خبرنگار عصراترک با اشاره به اینکه 100 تا 150 خانواده عشایری در با سه تانکر آبرسانی می شوند، گفت: چند ماه است که تانکرها مشکل خورده اند و مردم برای آب خوردن هم به دردسر افتاده اند.

وی ادامه داد: بارها پیگیری کردیم، اما کسی پاسخگو نیست و تنها با وعده های امروز و فردا مردم را سرگردان کرده اند.

رستمیان اضافه کرد: مردم عشایر برای رفع مشکل آبی باید دو هزار لیتر آب را با قیمت 300 هزار تومان خرید کنند، در حالی که قبلا هر دوماه یک بار تانکر ۱۰ هزار لیتری به منطقه می آمد و به هر خانواده دو هزار لیتر آب برای دوماه می دادند.

 

 

دوماه از خرابی تانکر آبرسان می گذرد

حاتمیان، یکی دیگر از ساکنان عشایر منطقه گفت: دو ماه است که مردم با تنش آبی روبرو هستند و در این مدت تراکتور اجاره کرده ایم که برای ما آب بیاورد و به دلیل خاکی بودن جاده، 200 تا 300 هزار تومان هزینه می گیرند.

وی با بیان اینکه برای هر 150 خانوار یک تانکر آب می فرستند، گفت: دو ماه از خرابی تانکر ها می گذرد، اما دریغ از اینکه حرکتی در جهت ترمیم آنها انجام شده باشد، این اواخر یک تانکر دو سه روز آب رسانی کرد و جدیدا هم یک تانکر مقرر شده بود که بیاید اما هنوز خبری نیست.

 

خرید آب به صورت آزاد برای دام

ذبیح الله علی باشی، فرمانده حوزه بسیج عشایری مانه و سملقان در ادامه در گفتگو با خبرنگار ما ادامه داد: منطقه تکل کوه جیرانسو و هوشان برای تامین آب گوسفندان به مشکل خورده اند و مجبور به خرید آب به صورت آزاد شده اند، در صورتی که سازمان عشایری موظف به تامین آب این مناطق است.

وی ادامه داد: طی بررسی های صورت گرفته، مقرر شد که دو تانکر تعمیر شوند و یکی توسط امور عشایری اسفراین و یکی از قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه به منطقه اضافه شود.

 

 

فرسوده بودن تانکرهای آبرسان به مناطق عشایری مشکل اصلی است

حیدری، رئیس اداره امور عشایر شهرستان مانه و سملقان در گفتگو با خبرنگار عصراترک در این شهرستان با اشاره به اینکه کل عشایر شهرستان ۷۵۰ خانوار با سه هزار و 500 نفر هستند، گفت: اکثر این خانوارها دارای دام سبک هستند و دام سنگین کمتری در این منطقه وجود دارد.

وی ادامه داد: هر خانوار دارای 150 تا 200 دام و گاها بیشتر از این تعداد هستند که در کل شهرستان به صورت پراکنده سکونت دارند، عده ای هم به صورت مهمان در شهرستان های اسفراین، شیروان و استان های مجاور خراسان رضوی، سمنان و گرگان هستند.

حیدری با بیان اینکه به صورت ماهانه به هر دام، سه تا پنج کیلوگرم، نهاده دامی تعلق می گیرد، گفت: همچنین دام دارانی که پلاک کوبی دام را انجام داده باشند، به صورت تشویقی پنج کیلوگرم جو برای دام ها تحویل داده می شود.

وی یادآور شد: در موضوع کمبود آب و آب رسانی به منطقه، مشکل اصلی فرسوده بودن تانکرهای آب رسانی است که مدام در تعمیرگاه هستند و باعث مشکل برای مردم منطقه شده است.

حیدری گفت: چند روز گذشته یک تانکر از اسفراین برای آب رسانی به شهرستان آمده است و طی توافقی که با سپاه شهرستان انجام شده، که یک تانکر به منطقه بفرستند اگر این روند ادامه پیدا کند مشکل حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه چون تانکر ها زیاد استفاده می شوند، از رده خارج شدند، گفت: درخواست چندین دستگاه تانکر داده ایم ولی تاکنون محقق نشده است.

 

انتهای پیام/ صدیقی

 

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک