جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۷/۳۰/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۳۸۸۱۸
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۰۶ - ساعت ۱۳:۱۵
در پاسخ به عصر اترک اعلام شد؛

صرف تسهیلات اشتغال روستایی بر حفظ دامداری سنتی استان/۴۷۳ میلیارد تومان هزینه نیز نرخ بیکاری استان را تغییر نداد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: عمده تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری اعطا شده به خراسان شمالی صرف حفظ مشاغل موجود در بخش روستا و عشایری استان شد.
صرف تسهیلات اشتغال روستایی بر حفظ دامداری سنتی استان/473 میلیارد تومان هزینه نیز نرخ بیکاری استان را تغییر نداد,

حسن نوری، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی در پاسخ به عصر اترک درباره نتایج اعطای تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری بر وضعیت نرخ بیکاری و اشتغال خراسان شمالی در دوره دوم دولت تدبیر و امید اظهار کرد: هدف اصلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اعطای تسهیلات اشتغال روستا و عشایر در کشور، ایجاد اشتغال های نوآورانه، پایدار و دارای بهره وری و ارزش افزوده بالا همچنین تولید محصولات بازار محور در مناطق روستا و عشایر بوده است.

نوری در ادامه با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید، اعطای این تسهیلات قرض الحسنه به مدت دو سال پرداخت شد، گفت: سهم خراسان شمالی از این تسهیلات 473 میلیارد و 824 میلیون تومان بود که این تسهیلات به پنج هزار و 452 طرح اعطا و برای هشت هزار و 868 نفر فرصت شغلی فراهم شد.

وی افزود: خراسان شمالی در زمینه جذب و اعطای این تسهیلات به طرح های تایید شده متقاضیان جزو استان های پیشروی کشور معرفی شد.

این مقام مسئول در ادامه با تصریح بر این مطلب که در استان عمده این تسهیلات اعطایی به بخش گاوداری و  دامداری سنتی اعطا شد، عنوان کرد: این در حالی است که در آیین نامه ابلاغی، تعریف شده بود که اعطای این تسهیلات در بخش گاوداری و دامپروری باید برای ایجاد گاوداری ها و دامپروری های صنعتی، اصلاح نژاد دام ها و ایجاد صنایع لبنی انجام شود.

نوری اذعان کرد: متاسفانه در خراسان شمالی اغلب دریافت کنندگان تسهیلات اشتغال روستا و عشایر، این تسهیلات را برای حفظ اشتغال های موجود خود صرف کردند که البته این مسئله در کشور عمومیت داشت.

وی درباره علت اجرایی نشدن هدفگذاری تعریف شده در آیین نامه تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری نیز اظهار کرد: آیین نامه ابلاغی این تسهیلات دارای دستورالعمل های سختی بود که اجرا و تحقق آنها نیازمند صرف زمان بود.

وی تصریح کرد: برای تحقق دستورالعمل های ابلاغی این آیین نامه می بایست ابتدا زیرساخت های لازم ایجاد می شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی افزود: این در حالی بود که در زمان ابلاغ این آیین نامه، زیرساخت های لازم از جمله در خراسان شمالی فراهم نبود.

نوری همچنین یادآور شد: این دولت نیز به علت فراهم نبودن زیرساخت های لازم، طی مدت شش ماه نخست، اعطای این تسهیلات را به تاخیر انداخت، با این وجود، تصمیم بر آن شد که این تسهیلات اعطا شود.

وی گفت: تسهیلات اعطایی صرف حفظ مشاغل موجود شد و درصورتیکه این امر نیز انجام نمی شد، مشاغل موجود در افزایش تورم بالای سال های 99 و 98 گرفتار وضعیت بسیار بدتری می شدند.

نوری همچنین اذعان کرد: این تسهیلات اعطایی در خراسان شمالی نتوانست وضعیت نرخ بیکاری و نرخ اشتغال را تغییر دهد.

وی در بخش دیگری از سخن خود، درباره اعطای تسهیلات قرض الحسنه به مشاغل خانگی طی سال های 92 تا پایان سال 99 در خراسان شمالی نیز عنوان کرد: طی این مدت 71 میلیارد تومان تسهیلات به چهار هزار و 552 متقاضی اعطا و برای پنج هزار و 229 نفر فرصت اشتغال ایجاد شد.

وی همچنین گفت: در سال گذشته نیز با شیوع بیماری کرونا 77 میلیارد تومان تسهیلات با کارمزد 12 درصد به کارفرمایان با هدف حمایت از حفظ اشتغال های موجود پرداخت شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی در خاتمه خاطر نشان کرد: سهم بخشی اشتغال استان در پاییز سال 99 در بخش خدمات 36.7 درصد، در بخش کشاورزی 33.7 درصد و در بخش صنعتی نیز 22.6 درصد بوده است.

انتهای پیام/قهرمانی   

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک