یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۴/۱۸/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۵۲۴۳
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ساعت ۲۰:۰

بلاتکلیفی فارغ التحصیلان در سامانه دانشگاه آزاد

سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد بعد از گذشت حدود ۶ ماه از راه‌اندازی آن همچنان با ایرادات فنی و اختلالات بیشماری همراه بوده و دانشجویان را با مشکلات مختلفی رو به رو کرده است.
بلاتکلیفی فارغ التحصیلان در سامانه دانشگاه آزاد,

 فعالیت رسمی سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد از ۱۰ شهریور امسال آغاز شد و تمامی فرایندهای مربوط به انتخاب‌واحد، پرداخت شهریه، صدور گواهی‌های موردنیاز دانشجویان، انتقالی دانشجویان و … در آن انجام می‌شود اما این سامانه بعد از گذشت ۶ ماه همچنان با اختلالات بیشماری رو به رو است.

هرچند به گفته مسئولان دانشگاه، سامانه آموزشیار با هدف پیوستگی در حوزه آموزش، شفافیت و رؤیت پذیری در سیستم دانشگاه آزاد راه اندازی شده و تمامی اقدامات واحدها در زمینه‌های آموزشی، دانشجویی، مالی و… با جزئیات و تفصیل قابل مشاهده است اما ایرادات فنی آن موجب شده حواشی پر رنگ تر از اصل موضوع به نظر بیاید.

عدم تطبیق نمرات در سامانه با سایت قبلی، ثبت اطلاعات غلط مالی دانشجویان در سامانه، وارد نشدن نمرات نیمسال دوم ۹۸، طولانی شدن فرایند فارغ‌التحصیلی دانشجویان، عدم ثبت پرداخت شهریه، اختلال در ورود به سامانه، قطعی پی در پی سیستم و … تنها نمونه‌ای از ایرادات فنی این سامانه به شمار می‌رود که بخشی از آن‌ها به تدریج رفع شده و بخشی دیگر همچنان برای دانشجویان مشکل ساز شده است.

مشکلات سامانه آموزشیار و دردسرهای آن برای دانشجویان به اندازه‌ای بود که طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد در آخرین نشست خبری خود در شهریورماه از دانشجویانی که به واسطه راه اندازی سامانه جدید با مشکل مواجه شدند، عذرخواهی کرد.

همچنین دانشجویان در نیمسال دوم ۱۳۹۹-۱۴۰۰ در فرایند انتخاب واحد و پرداخت شهریه دچار مشکل شدند اما پاسخ دانشگاه آزاد به انتقادات دانشجویان از روند انتخاب واحد این بود که سامانه مشکلی ندارد. حیدری سخنگوی دانشگاه آزاد چند روز گذشته گفته بود: «به دلیل اینکه حجم ورودی دانشجویان به سامانه زیاد است، ممکن است اختلالاتی وجود داشته باشد؛ اما تعداد زیادی از دانشجویان تاکنون توانستند ثبت نام و انتخاب واحد خود را انجام دهند.»

حالا از واحدهای مختلف دانشگاه آزاد خبر می‌رسد که در فرایند فارغ‌التحصیلی مشکلاتی برای دانشجویان ایجاد شده است؛ به طوری که آن‌ها می‌گویند در سامانه آموزشیار گزینه فارغ‌التحصیلی تعریف نشده است!

این در حالی است که مشکلات فارغ‌التحصیلان مسبوق به سابقه بوده و در ترم گذشته نیز به نحوی دیگر سد راه دانشجویان شده بود به گونه‌ای که نمرات دانشجویان برای ادامه فرایند فارغ‌التحصیلی ثبت نمی‌شد که البته رئیس دانشگاه آزاد در نشست خبری خود اعلام کرد با توجه به مشکلات ثبت نمرات، مستندسازی سوابق تحصیلی مربوط به فارغ‌التحصیلی دانشجویان در واحدها انجام شود.

طهرانچی در بخشنامه‌ای که به رؤسای واحدهای استانی تاکید کرده بود کارهای دانشجویانی که باید هرچه سریع‌تر فارغ التحصیل شوند، در سامانه قدیم انجام و پس از آن داده‌ها در زمان بهتری وارد سامانه آموزشیار شود.

در ترم گذشته حتی آخرین مهلت فارغ‌التحصیلی به مدت یک ماه تمدید و به دانشجویان فرصت داده شد تا آخر مهرماه نسبت به امور فارغ‌التحصیلی خود اقدام کنند.

در حال حاضر گفته می‌شود کارمندان امور فارغ‌التحصیلان واحدهای مختلف دانشگاه آزاد تا پیش از ترم مهر ۹۹ به سامانه‌های پیشین دسترسی داشتند و می‌توانستند دانشجویان تاریخ‌های قبل از مهر ۹۹ فارغ التحصیل کنند اما دانشجویانی که ترم مهر را در سامانه آموزشیار انتخاب کرده‌اند، فعلاً به گزینه فارغ‌التحصیلی دسترسی ندارند.

دانشجویان می‌گویند عدم صدور گواهی فارغ‌التحصیلی می‌تواند منجر به احتساب غیبت برای مشمولین نظام وظیفه و عدم اجازه ثبت نام در مقاطع بالاتر شود.

به گزارش مهر، علی رغم تماس‌های مکرر نتوانستیم پاسخی رسمی از دانشگاه آزاد دریافت کنیم اما گفته می‌شود قرار است دسترسی کارمندان آموزشی واحدهای دانشگاه آزاد به گزینه فارغ‌التحصیلی تا هفته آینده امکان پذیر و از این طریق مشکل دانشجویان برای فارغ‌التحصیلی برطرف شود.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک