جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۳/۵/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۳۲۸۰۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۹/۰۹ - ساعت ۹:۴
بررسی وضعیت تولید تخم مرغ در شیروان،

چراغ تنها واحد مرغ تخم گذار شیروان خاموش شد/صنعت مرغ در چنگال نبود نهاده دامی دولتی

این روزها صنعت مرغداری خراسان شمالی روزهای تیره ای را سپری می کند و بسیاری  از مرغداری ها به دلیل گرانی و کمبود دان مورد نیاز با مشکلاتی زیادی مواجه بوده بطوری که برخی تعطیل شده و تعدای هم رو به تعطیلی هستند.
 چراغ تنها واحد مرغ تخم گذار شیروان خاموش شد/صنعت مرغ در چنگال نبود نهاده دامی دولتی,

به گزارش عصر اترک، گویا قصه مرغ و مرغداری ها تمامی ندارد و هر از چندگاهی از یک سو مردم این دیار با نبود مرغ و تخم مرغ یا افزایش قیمت این کالاهای اساسی دست و پنجه نرم کرده و از سوی دیگر افزایش قیمت نهاده های دامی و نبود کنجاله کام تولیدکنندگان را در سالی که با نام " جهش تولید" مزین شده تلخ و قفل تعطیلی بر واحدهای این صنعت استان می زند.

صنعت پرورش طيور در كشور ما از شش فعاليت اصلي، پرورش مرغ لاين، پرورش مرغ اجداد، پرورش مرغ مادر، توليد جوجه يكروزه، پرورش مرغ تخمگذار، پرورش مرغ گوشتي و فعاليت جنبي پرورش پولت تشكيل شده است.

واحد مرغداری پرورش مرغ تخم گذار زرنگار شیروان یکی از واحدهای تولید کننده تخم مرغ در استان و تنها واحد در شیروان است که بعلت عدم حمایت مسئولین مرتبط در صنعت طیور، وام های پر بهره و نبود وضعیت مشخص علیرغم صرف وقت و هزینه های میلیاردی پس از یک دوره 18 ماهه به تعطیلی کشیده شد.


توان تامین هزینه ها را نداریم
پرهام محمدیان صبور در گفتگو با خبرنگار عصر اترک گفت: بنده 42 ساله، اهل شیروان، فرهنگی و اصالتا کشاورز زاده هستم که در کنار شغل رسمی خودم شغل و پیشینه اجدادی ام یعنی کشاورزی را ادامه دادم.

وی افزود: مرغداری بنده با نام تجاری زرنگار از سال 93 با تولید تخم مرغ شروع بکار کرد البته پیشتر مرغداری مرغ گوشتی در محل فعلی فعال بود، در آن زمان با توجه به اینکه واحد مرغ تخم گذار فعال در استان وجود نداشت با درخواست تغییر کاربری این واحد مرغداری از پرورش مرغ گوشتی به تخم گذار تغییر موافقت شد.

محمدیان ادامه داد: پس از تهیه طرح توجیهی برای احداث واحد مرغداری تخم گذار با دریافت 880 میلیون تومان تسهیلات از محل صندوق توسعه بخش کشاورزی و 100 میلیون تومان آورده اولیه توانستیم سالن پرورش فول اتومات با تجهیزات روز و تکنولوژی روز دنیا به صورت پرورش و تولید در قفس به ظرفیت 30 هزار قطعه راه اندازی کنیم.

وی تاکید کرد: تقریبا معادل مبلغ وام دریافتی هزینه های جانبی مرغداری از جمله تهیه گاز و تامین تاسیسات ازهزینه شخصی انجام شد.

 


این پروش دهنده مرغ گفت: از شهریور سال 97 مرغداری زرنگار به بهره برداری رسید و یک دوره 18 ماهه با تولید ماهانه 50 تن تخم مرغ فعال بود تا در اردیبهشت 98 دوره اول تولید به پایان رسید و بعد از آن بعلت نبود سرمایه در گردش و نبود  نهاده دامی دولتیاین واحد غیر فعال شد.

محمدیان با بیان اینکه با توجه فاصله مکانی بسیار زیاد بین استان خراسان شمالی و بندر امام خمینی (ره) همواره قیمت نهاده در این استان بالا است، اضافه کرد: برای تامین نهاده دولتی به جهاد کشاورزی مراجعه کردیم که اعلام شد تسهیلات ارزان نداریم.

وی اظهارکرد: هزینه اولیه برای خرید پولت یا همان جوجه 90 روزه آماده تولید، قطعه ای 31 هزار تومان است که با ظرفیت مرغداری ما و هزینه های جانبی مثل حمل و واکسیناسیون حدود یک میلیارد تومان می شود.

وی با بیان اینکه خوراک مورد نیاز برای رسیدن جوجه ها به مرحله تخمگذاری حداقل 100 تن است، گفت: نهاده دولتی در بازار کم است بنابراین مجبوریم نهاده را از بازار آزاد تهیه کنیم که هزینه ها بسیار سرسام آور است.

وی ادامه داد: توان مالی تامین این هزینه ها را نداریم چراکه حدود 4 سال است که قسط ساخت و سرمایه در گردش را که از محل باید از محل سود مرغداری پرداخت می کردیم، از منبع دیگری تامین می کنیم بخاطر مواردی که اعلام شد دیگر نتوانستیم دور جدید تولید را شروع کنیم و از خرداد 98 واحد ما تعطیل شد.

وی خاطر نشان کرد: یکی از عمده مشکلات این صنعت، سیستم توزیع غلط تخم مرغ در بازار است بطوری که محصول را از تولید کننده ارزان می خرند و به مصرف کننده گران می فروشند.

این فعال صنعت مرغداری استان تاکید کرد: در بازار آزاد قیمت یک کیلو سویا 16 هزار تومان و ذرت 4 هزار تومان شده  و از طرفی داروها، ویتامین ها و مکمل ها بسیار گران شده در حالی که قیمت مصوب فروش تخم مرغ درب مرغداری کیلویی 13 هزار تومان است که عملا هزینه کرد آن بیش از این است.

محمدیان گفت: دولت متعهد شد برای واحدهای تخم گذار 50 درصد سویا و 70 درصد ذرت را با ارز 4200 تومان تهیه کند ولی این وعده عملی نشد.

وی ادامه داد: سوال اینجاست در حالی که تمام واردات نهاده دامی دست دولت است و ادعا می شود نهاده وجود ندارد پس نهاده های دامی آزاد در بازار چگونه تامین می شود؟

مسئول واحد مرغداری زرنگار شیروان گفت: 6 نفر نیرو کار بصورت دائم و 8 نفر نیروی کار موقت در این واحد تولیدی مشغول به فعالیت بودند و تولیداتمان به شهرها و استان همجوار مثل استان گلستان و مازندارن ارسال می شد که هم اکنون با تعطیل شدن این واحد این افراد نیز بیکار شدند.
 محمدیان گفت: اگر دولت با وام های کم بهره صورت از ما حمایت کند، قطعا مرغداری را دوباره فعال خواهیم کرد در غیر اینصورت توانایی خرید نهاده آزاد و وام 18 درصد را نداریم.

 


تامین نهاده ها، مهمترین مشکل

مهران حیاتی رییس اداره جهاد کشاورزی شیروان با بیان اینکه مشکل اصلی واحدهای دامی و طیور در حال حاضر ناتوانی در تامین نهاده است، گفت: میزان مصرف تخم مرغ در شهرستان شیروان روزانه پنج و نیم تن است.

حیاتی اظهار کرد:  تولید واحد تخم گذار زرنگار بطور متوسط روزانه بین 1.4  تا 1.7 تن تخم مرغ بود و 30 درصد نیاز شهرستان را تامین می کرد.

وی ادامه داد: حدود ۳۰ درصد نیاز شهرستان به تخم مرغ در حال حاضر از تولید تخم مرغ بومی در روستاها تامین می شود و ۷۰ درصد از خارج استان از جمله شهرستان های قوچان و چناران تامین می شود.

حیاتی افزود: در حال حاضر امکان تامین تسهیلات از محل اعتبارات بانک کشاورزی با نرخ 10 درصد فراهم شده که در صورت درخواست متقاضی پرونده به بانک ارسال خواهد شد.

انتهای پیام/حق بین

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک