دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۶/۱۶/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۳:۲۷:۳۷ - اذان ظهر:۱۲:۴۱:۲۰ - اذان مغرب:۲۰:۲۵:۲۳
بجنورد
۲۴° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۱۷۸۷۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۰ - ساعت ۷:۱۵
نصرالله پژمان فر در گفتگو با دانا:

قیمت هرکیلو گوشت با ارز دولتی بیشتر از ۲۵هزار تومان نمی‌شود/ سود مردم از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردکنندگان چقدر شد؟/ بهتر است دولت برای یارانه مردم تصمیم‌گیری نکند

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ گفت: دولت اصرار دارد که به مردم بگوید ما قیم مردم هستیم و ما تصمیم بگیریم چه کالایی برای مردم مناسب است؛ به همین خاطر مقادیری کالا با ارز 4200 تومانی وارد کشور کرده و در بازار رها کرده است؛ عده ای دلال هم از این فرصت سوء استفاده کرده و قیمت ها را در سایه عدم نظارت دولت تا چندین برابر افزایش داده اند.
قیمت هرکیلو گوشت با ارز دولتی بیشتر از 25هزار تومان نمی‌شود/ سود مردم از تخصیص ارز 4200 تومانی به واردکنندگان چقدر شد؟/ بهتر است دولت برای یارانه مردم تصمیم‌گیری نکند,

نصرالله پژمانفر، عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص اعطای ارز 4200 تومانی به برخی از کالاها و رانت های ایجاد شده در این خصوص اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که ما در این مساله ارز 4200 داریم این است که در توزیع این ارز امکان ندارد فساد به وجود نیاید و هعر مسیری که برای توزیع و تخصیص آن در پیش رو بگیریم در نهایت با مشکل مواجه می شویم.

وی با ذکر مثال برای واردات با ارز 4200 تومانی تصریح کرد: برآوردی که با کمک مرکز پژوهش های مجلس داشته ایم این بود که یارانه هایی که متاسفانه در حال حاضر در کشور توزیع می شود به شکل کاملاً ناعادلانه است؛ به عنوان مثال در مورد چای قیمت اصلی آن در بندر حدود 3 دلار است که با وجود 20 درصد تعرفه گمرکی قیمت تمام شده آن با ارز 4200 تومانی هر کیلو چای حدود 18200 تومان می شود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در ادامه افزود: اگر چای را با ارز نیما وارد کنیم یعنی حدود سه دلار 8 هزار تومانی قیمت هر کیلو چای در حدود 36 هزار تومان می شود و اگر با ارز آزاد باشد قیمت هر کیلو چای باید حدود 50 هزار تومان باشد؛ اما در حال حاضر میانگین قیمت چای در بازار 58 هزار تومان است.

 

قیمت گوشت با دلار 4200 تومانی نباید از 25 هزار تومان بیشتر شود

نماینده مردم مشهد در مجلس با بیان اینکه قیمت چای با دلاری بالغ بر دلار 13 هزار تومانی در حال خرید و فروش است عنوان کرد: اگرچه یارانه به چای تعلق گرفته است؛ اما هنوز با قیمتی به دست مردم می رسد که گویا با دلار 15 هزار تومانی وارد شده است و این یعنی یارانه ای که به وارد کننده اختصاص داده شده است روی معیشت مردم تاثیری نداشته و بی عدالتی صورت گرفته است.

پژمان فر با بیان اینکه دولت در تخصیص یارانه برای واردات به شدت ضعیف عمل کرد تصریح کرد: قیمت گوشت گوسفندی در گمرک حدود 5 دلار است که تعرفه گمرکی نیز از آن برداشته شده است؛ این رقم یعنی گوشت با ارز دولتی نباید بیشتر از 25 هزار تومان به فروش برسد؛ حتی با ارز آزاد هم وارد شود نباید بیشتر از هر کیلو 70 هزار تومان باشد.

وی در ادامه افزود: دولتی که می گوید با ارز 4200 تومانی گوشت وارد کرده و توزیع می کند دروغ می‌گوید چرا که گوشت با ارز 4200 تومانی نباید 130 هزار تومان به فروش برسد؛ هیچ کجای این کشور گوشت 30 هزار تومانی توزیع نشده است و این یعنی دولت و عوامل آن از رانت ارز 4200 تومانی استفاده می کنند و نفع این ارز به مردم نمی رسد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در پاسخ به سوالی مبنی بر ایتکه راهکار جایگزین برای ارز 4200 تومانی چیست خاطرنشان کرد: بهترین راهکار را در موضوع تخصیص 14 هزار دلار برای کالاهای ضروری این است که این رقم مستقیماً در اختیار مردم قرار بگیرد تا خودشان مدیریت لازم برای استفاده از آن در تهیه کالاهای مورد نیاز خود را داشته باشند.

 

دارایی مردم به دست مدیرانی افتاده که چوب حراج به آن زده‌اند

نماینده مردم مشهد همچنین گفت: مردم می توانند عرضه و تقاضای خود را جوری مدیریت کنند که جنس مورد نظرشان را زمانی بخرند که گران نباشند، چرا که مردم توانایی مدیریت دارایی خودشان را دارند و نیازی نیست مدیران برای یارانه مردم تصمیم گیری کنند؛ امروز دارایی مردم دست مدیرانی است که با بذل و بخشش و سوء مدیریت چوب حراج به دارایی مردم زده اند.

پژمان فر در ادامه عنوان کرد: دولت اصرار دارد که به مردم بگوید ما قیم مردم هستیم و ما تصمیم بگیریم چه کالایی برای مردم مناسب است؛ به همین خاطر مقادیری کالا با ارز 4200 تومانی وارد کشور کرده و در بازار رها کرده است؛ عده ای دلال هم از این فرصت سوء استفاده کرده و قیمت ها را در سایه عدم نظارت دولت تا چندین برابر افزایش داده اند.

وی در پایان تصریح کرد: پیشنهاد ما در مرحله اول تخصیص یارانه مستقیم به مردم است تا خودشان بتوانند نحوه استفاده از آن را مدیریت کنند و اگر دولت تن به این کار نداد بهتر است از مسیر نظارت شده و دقیق مثل توزیع الکترونیک این کالاها وارد شده و در اختیار مردم قرار بگیرد.

انتهای پیام/

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک