یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۳/۲۴/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۵:۱۲:۱۱ - اذان ظهر:۱۲:۴۷:۰۲ - اذان مغرب:۱۹:۱۴:۰۶
بجنورد
۲° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۰۳۸۹۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۲/۲۶ - ساعت ۶:۸
بخشدار جرگلان خبر داد:

رهاسازی اجباری آب سد جرگلان

بخشدار جرگلان گفت: آب سد چندیر جرگلان بعد از بارش های اخیر و راه افتادن سیل از رودخانه چندیر و راهی شدن آن به این سد اجباری رها سازی شد.
رهاسازی اجباری آب سد جرگلان,

پولاد نجاهی، بخشدار جرگلان در گفتگو با عصر اترک اظهار کرد: به دلیل ساکن بودن اهالی دو روستای دولان و اسمی در حاشیه سد چندیر و بالا آمدن آب سد به اجبار یکی از دریچه های سد توسط آب منطقه ای بازگشایی شد .

 

نجاهی افزود: فرمانداری راز و جرگلان، آب منطقه ای و بخشداری رضایتی نسبت به بازگشایی دریچه سد و هدر رفت ندارند و در پی بستن دریچه هستند.

 

وی تصریح کرد: اهالی دو روستای اسمی و دولان با وجود گذشت سالها از ساخت سد و دریافت کامل مطالبات ک زمین های خود حاضر به ترک روستاهای خود نیستند.

 

بخشدار جرگلان با اشاره به جانمایی محل جدید برای جابه جایی این دو روستا گفت:  از سال گذشته که آبگیری سد چندیر به صورت رسمی آغاز شد تذکر های پی در پی درباره حق تملک زمین های زراعی، مسکونی و باغات  داده شد و دادستان اختیار تخریب منازل را در فروردین ماه ۹۷ صادر کرد اما متاسفانه اهالی این دو روستا همچنان ساکن هستند .

 

وی ادامه داد: در چند روز اخیر آب سد بر اثر بارش ها بالا آمده و سبب تهدید زندگی اهالی این دو روستای حاشیه سد شده  است و به همین دلیل به اجبار یکی از دریچه های سد بازگشای شد .

 

وی اظهار داشت: با وجود خشکسالی های اخیر و کمبود ذخیره آب سد، رها سازی آب اقدام منطقی نیست به همین دلیل از آب منطقه ای خواسته شد تا دریچه سد هر چه زودتر بسته شود.

 

وی افزود: به منظور تسریع روند تخلیه این دو روستا، برق و تلفن روستاها را قطع کردیم و با اهالی نیز صحبت شد تا هر چه زودتر به مکان جدید که در دو کیلومتری شمال غرب سد قرار دارد، بروند.

 

وی درباره علت ترک نکردن اهالی این دو روستا نیز گفت: دلیل مردم برای خالی نکردن این است که ساخت خانه ها تکمیل نشده است در حالی که چندین سال فرصت داشته اند تا خانه های خود را با مطالباتی که از آغاز ساخت سد بابت زمین های خود دریافت کرده های بسازند که کم کاری کرده اند.

 

نجاهی افزود: با این وجود ۸۰ قطعه زمین برای ساخت وجود دارد و ۲۰ روزی است که برق کشی به مکان جدید نیز انجام شده و آب مورد نیاز نیز به صورت سیار فراهم است .

 

وی همچنین اظهار کرد: از زمان قطع کردن برق و تلفن ها ۸۰ درصد اهالی اسمی و ۵۰ درصد اهالی روستای دولان به مکان جدید کوچ کرده اند .

 

بخشدار جرگلان اظهار امیدواری کرد :امید است بقیه ساکنین نیز همکاری لازم را نمایند تا جلوی آزاد سازی آب سد ۱۵۰ میلیارد تومانی کشور گرفته شود.

 

گفتنی است دو روستای اسمی و دولان در حدود ۸۰ خانوار و ۳۵۰ الی ۴۰۰ نفر جمعیت دارد .

 

سد چندیر یا قزلداش جرگلان، سی و چهارمین سد کشور است که در حدود ۱۲ میلیون متر مکعب گنجایش دارد و ساخت آن از سال ۸۱ شروع شده بود.

خبرنگار:رحیمی

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک