چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۴/۲۴/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۳:۴۲:۴۴ - اذان ظهر:۱۲:۳۷:۱۵ - اذان مغرب:۲۰:۰۸:۲۲
بجنورد
۴° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۰۲۹۰۴
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۱/۲۸ - ساعت ۳:۱۷

«رحمان» با دبیر کل «اکو» و وزیر امور خارجه افغانستان دیدار کرد

دبیر کل سازمان همکاری اقتصادی «اکو» و وزیر امور خارجه افغانستان پس از ورود به «دوشنبه» با رئیس جمهورتاجیکستان دیدار کردند.
«رحمان» با دبیر کل «اکو» و وزیر امور خارجه افغانستان دیدار کرد,

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «خلیل ابراهیم آکچا» دبیر کل سازمان همکاری اقتصادی (اکو) و «صلاح الدین ربانی» وزیر امور خارجه افغانستان بعد از ورود به تاجیکستان با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان دیدار و گفت‌وگو کردند.

در ملاقات رحمان با آکچا به نقش سازمان همکاری اقتصادی در تقویت همکاری کشورهای عضو این سازمان در چارچوب توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه اشاره شد.

در این راستا، تاکید شد که تاجیکستان بر همکاری‌ها در حوزه انرژی، تجارت، سرمایه گذاری، حمل و نقل و ارتباطات تأکید بسیاری دارد.

طرفین همچنین در خصوص «دیدگاه سازمان همکاری اقتصادی – 2025» و اهداف اصلی «استراتژی ملی توسعه تاجیکستان تا سال 2030» که مسیرهای اولویت دار توسعه این کشور را در بر می‌گیرند بحث و تبادل نظر کردند.

رئیس جمهور تاجیکستان و دبیر کل سازمان همکاری اقتصادی علاوه بر این بر اهمیت منابع انرژی آبی و ظرفیت گردشگری «دوشنبه» که بخشی از استراتژی ملی این کشور به شمار می‌رود، تاکید کردند.

در این ملاقات همچنین امنیت، توسعه تجارت منطقه‌ای و برقراری صلح و ثبات در افغانستان مورد بررسی قرار گرفتند.

در ملاقات رحمان و ربانی مسائل مربوط به همکاری‌های تاجیکستان و افغانستان در عرصه‌های مختلف بویژه تجارت، اقتصادی و فرهنگ مورد بررسی قرار گرفت.

رحمان طی سخنانی در این دیدار بر اهمیت اجرای پروژه‌ها در زمینه جذب «کابل» به همکاری با کشورهای منطقه تاکید کرد.

در این ملاقات همچنین وضعیت فعلی افغانستان و مرزهای آن با تاجیکستان بررسی شد.

در این راستا، طرفین بر ضرورت توسعه و تقویت همکاری‌ها در زمینه مبارزه با تهدیدات مدرن مانند تروریسم، افراط‌گرایی، قاچاق مواد مخدر، سلاح و جرایم سازمان یافته تاکید کردند.

ربانی همچنین در حاشیه نشست شورای وزیران امور خارجه اکو با همتای تاجیک خود دیدار کرد.

در این دیدار مسائل مهم مناسبات 2 کشور از جمله همکاری‌های دوشنبه و «کابل» در سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی، تامین امنیت و سایر موضوعات مورد علاقه 2 طرف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دبیر کل سازمان همکاری اقتصادی و وزیر امور خارجه افغانستان روز دوشنبه به منظور شرکت در بیست و سومین نشست کشورهای عضو اکو که به میزبانی تاجیکستان در شهر دوشنبه برگزار می‌شود وارد پایتخت این کشور شدند.

انتهای پیام/.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com

برچسب ها:

با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک