چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۴/۲۴/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۴:۲۰:۲۵ - اذان ظهر:۱۲:۳۸:۵۲ - اذان مغرب:۱۹:۴۳:۰۳
بجنورد
۴° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گفتگو | کد خبر: ۲۸۰۲۴۰۴
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۱/۱۹ - ساعت ۵:۴۹
در گفت و گو با عصر اترک اعلام شد:

موزه مردم شناسی خراسان شمالی کوچ می کند/ تپه عصرآهن خراسان شمالی جزیره می شود

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی احداث یک موزه جدید با بنایی مستحکم و مدرن در مرکز خراسان شمالی را بسیار ضروری دانست و گفت: هم اکنون در حال پیگیری هستیم تا بتوانیم زمینی برای احداث این موزه دریافت کنیم.
موزه مردم شناسی خراسان شمالی کوچ می کند/ تپه عصرآهن خراسان شمالی جزیره می شود,

علی اکبر وحدتی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی در گفت و گو با عصر اترک اظهار کرد: با توجه به اینکه بنای عمارت مفخم که در موزه مردم شناسی و باستان شناسی شهرستان بجنورد در آن استقرار دارد، بنایی تاریخی و سالخورده است که توانایی برآورده کردن نیازهای یک موزه مدرن را ندارد و براثر زلزله اردیبهشت ماه سال گذشته نیز آسیب دید، در این شرایط، احداث موزه ای جدید و استاندارد در مرکز استان بسیار ضروری است.

وحدتی با اعلام اینکه اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی در همین زمینه مکاتبات خود را به اداره کل راه و شهرسازی استان به منظور اختصاص زمینی به مساحت هفت هزار متر مربع را ارائه داده است تا موزه ای مدرن در مرکز استان احداث شود، گفت: این اداره کل درصدد است با تحویل زمین، موزه ای استاندارد، مستحکم و ایمن که ظرفیت پذیرش بازدیدکنندگان بیشتری را داشته باشد را بسازد.

وی با اشاره به اینکه پیشنهاد این اداره کل برای جانمایی زمین ترجیحا هسته مرکز شهر بجنورد است، تصریح کرد: هم اکنون در حال پیگیری دریافت زمین هستیم.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده، برای ساخت این موزه دو میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا این ساختمان در مدت پنج سال ساخته شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی یادآور شد: البته بنای عمارت مفخم که موزه کنونی شهر بجنورد است، مرمت و مستحکم خواهد شد که تا احداث ساختمان موزه جدید شهر بجنورد، به عنوان موزه استفاده شود.

وی درباره مطالعات و کاوش های باستان شناسی در سد چندیر نیز اظهار کرد: با توجه به اینکه احداث 11 سد در استان پیش بینی شده بود، انجام کاوش های باستان شناسی از سال 85 در دستور کار این اداره کل قرار گرفت تا در صورتیکه در محوطه و پیرامون این سدها آثار تاریخی ای کشف شدند، اقدامات برای حفظ آنها انجام شود.

به گفته وی، هم اکنون کاوش های باستان شناسی در این سد در دو محوطه به نام های محوطه سرخ چشمه و محوطه دولان در حال انجام است.

وحدتی خاطر نشان کرد: با کاوش های باستان شناسی در محوطه تاریخی سرچشمه، مطالعات گویای این است که این محوطه ماهیت نظامی داشته و مربوط به دوره قاجاریه است.

وی در ادامه بیان کرد: در محوطه سرخ چشمه اثر معماری و اشیایی یافت شده است که ارزش مطالعات تاریخی دارند.

وی افزود: محوطه دولان نیز در داخل مخزن سد چندیر قرار دارد که بر روی یک ارتفاع طبیعی قرار گرفته است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی گفت: مطالعات انجام شده در این محوطه که 100 متر مساحت دارد، حکایت از آن دارد که این محوطه ماهیت نظامی داشته و مربوط به دوره پایانی عصر آهن است.

وی یادآور شد: با آبگیری سد چندیر، این محوطه تاریخی در تراز حداکثری آبگیری سد به صورت یک جزیزه دراین درون این سد خواهد بود.

وحدتی همچنین تصریح کرد: درصورتیکه در حین کاوش هایمان سازه ای را پیدا کنیم که از قابلیت حفاظت و نگهداری برخوردار باشد برای آنها طرح تهیه خواهیم کرد تا حفظ شوند.

به گزارش عصر اترک، محوطه باستانی دولان در سد چندیر که در سال گذشته کشف شد مربوط به دوره پایانی عصر آهن است، اما قدیمی تر از این محوطه باستانی، دو محوطه باستانی به نام های تپه باستانی پهلوان و قلعه خان هستند که چند سال قبل کشف در شهرستان های جاجرم و مانه و سملقان کشف شدند.

تپه باستانی پهلوان در شهرستان جاجرم و تپه باستانی قلعه خان در شهرستان مانه و سملقان مربوط به دوره نوسنگی هستند که قدمت آنها به هشت هزار سال قبل باز می گردد.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک