پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱/۱۶/۲۰۱۹
اذان صبح:۰۵:۲۳:۳۰ - اذان ظهر:۱۱:۵۰:۲۰ - اذان مغرب:۱۷:۰۷:۰۷
بجنورد
۷° c

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس یاداشت | کد خبر: ۲۷۹۹۵۶۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۰۹ - ساعت ۷:۹
یادداشت ؛

عقل سیاسی عالم انقلاب اسلامی(۱)

انقلاب اسلامی ایران برای حرکت و رسیدن به تمدن نوین اسلامی نیازمند عقل سیاسی هم سنخ خود است. مدل سیاست ورزی درعالم انقلاب اسلامی مسئله ای است که عبور از آن ساده نخواهد بود و برای درک آن باید کمی رنج فکری را متحمل شویم.
عقل سیاسی عالم انقلاب اسلامی(1),

عقل سیاسی عالم انقلاب اسلامی(1)

 

به گزارش دانشجویان بیدار ،  انقلاب اسلامی ایران برای حرکت و رسیدن به تمدن نوین اسلامی نیازمند عقل سیاسی هم سنخ خود است. مدل سیاست ورزی درعالم انقلاب اسلامی مسئله ای است که عبور از آن ساده نخواهد بود و برای درک آن باید کمی رنج فکری را متحمل شویم.  باید به این فکر کنیم که با چه  مدل از سیاست ورزی توان همراهی با انقلاب اسلامی را در صحنه سیاست بدست خواهیم آورد. این مدل بر چه محوری سوار است و شالوده این مدل چیست؟  کشور های اسلامی منطقه ( ترکیه،عربستان،... ) در صحنه های بین المللی حضور دارند، اما تا بدین لحظه به اندازه نظام جمهوری اسلامی،  درمعادلات سیاسی جهان، اثر گذار نبوده اند و به استناد میتوان گفت که تابع وهمراه با سیاست های حاکم بوده اند. اما جمهوری اسلامی است نه تنها تابع نشده بلکه معادله ساز صحنه سیاست نیز گشته است. یعنی هم برهم زننده سیاست حاکم و هم سیاست آفرین صحنه بین المللی .

 برای حضور در صحنه اجتماعی و تاثیر گذاری در صحنه های سیاسی ، با یک مدل و فکر سیاسی وارد صحنه میشویم. یعنی دارای یک عقل سیاسی هستیم که در تناسب با موقعیت ها و پدیده ها ظهور و بروز یافته و ما را راهنمایی میکند،  به ما توان تحلیل و انتخاب میدهد وکمک میکند تا بتوانیم موضعی  اتخاذ کنیم. اما ؛آیا میدانیم که تحلیل و موضع ما،  چه جهتی دارد و چه هدفی را نشانه رفته؟ ما بر چه محوری  تحلیل میکنیم و سخن میگویم؟ حد و مرز تحلیل ما کجاست ؟ آیا حد و مرز دارد ؟. هم اکنون احزاب سیاسی و جبهه های سیاسی بیشماری داریم، آیا تا به حال، به تعدد اینها اندیشیده اید ؟. البته تعدد اینها  به شرط وحدت در عمل، بد نیست، اما اگر در مقام عمل، نزاع و درگیری اتفاق افتاد، صحنه سیاسی دچار خط ها و مرز های متعدد خواهد شد.

 با حضور انقلاب اسلامی در این تاریخ، یقین بدانیم  «عقل سیاسی» را که انقلاب به آن نیاز دارد، به صحنه خواهد آورد، چرا که از لوازم حرکت انقلاب به شمار می رود و مدبر تحولات داخلی و منطقه ای و جهانی خواهد بود که با انقلاب نسبتی دارند.  عنایت کنید؛ تدبیر تحولات و گذر از پیچ های تاریخی،  متکی به ظهور این عقل است . شناخت نهضت فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی و در یک کلام "عالم انقلاب اسلامی"، از مبادی دست یابی به «عقل سیاسی» می باشد، به عبارتی تا انقلاب اسلامی را به درستی و با تمام ابعاد و حوزه هایش  درک و فهم ننموده باشیم، جامانده صحنه سیاسی انقلاب خواهیم شد! جاماندن به معنای  عدم ایفای نقش است. اگر انقلاب را نشناسیم، در تحولات نقشی نداریم.

 به این متن که در روزنامه وال استریت ژورنال در سال 90 چاپ شد، دقت کنید : « رهبر عالی ایران آیت ا... سید علی خامنه ای مسائل جانبی بسیاری را که ما پدید می‏آوریم به خوبی مدیریت میکند و به سرعت در جهت برنامه ای هسته ای خود با شتاب پیش می‏رود در حالیکه ما در این اوهام هستیم که تحریم سلاح برنده است و می‏تواند جلوی آنها را بگیرد.» . باید از خود بپرسیم ، این چه عقل سیاسی است که  حتی طرف مقابل اذعان میکند، « میتواند ما را به خوبی مدیریت کند » و در کنار این کنترل دشمن، به سمت هدف و برنامه خود نیز حرکت کند.  با شناخت عالم انقلاب اسلامی، متوجه عقل سیاسی خواهیم شد که باید  حضور پیدا کند و چون رکن و اساس و ستون انقلاب، ولایت فقیه است، باید این عقل سیاسی را در «دامنه ولایت فقیه»  جست. باید سعی کرد ذیل ولی به »عقل سیاسی» رسید تا توانایی ایفای نقش در تحولات را بدست آورد. .

یک ابهام گاها در اینجا اتفاق می افتد، وقتی میگویم در دامنه ولایت فقیه، تلاش کنیم  تا به  عقل سیاسی زمانه خود برسیم،  مراد ما این است که باید چارچوپ و ارکان «خرد سیاسی ولی» را فهمید و به فراخور جایگاه و شانیت اجتماعی خود به کار بست. مقام معظم رهبری جوانان را دعوت میکند که به این مسئله بیاندیشند. یعنی عقل سیاسی عالم انقلاب اسلامی.

به این بند از پیام مقام معظم رهبری که به نشست اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا در سال 93 داده شده است خوب دقت کنیم : « امروزه  به طور ویژه  به این  بیندیشید که  چرا سیاستهای غربی  به  اسلام هراسی دامن میزنند؟ و کدام عنصر پر قدرت در اسلام سیاسی  به  شیوه ی  ایران  است که  قدرتمداران آزمند و  متعدی  و  مستکبر را  به  همه گونه  رویاروئی  با  آن  بر  می انگیزد؟ »

 

نویسنده: علی سعیدی

انتهای پیام/

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک